Çağdaş Sözlük

Ziya Paşa ~ ضيا پاشا

Kamus-ul'Alam - Ziya Paşa ~ ضيا پاشا maddesi. Sayfa: 581 - Sira: 9

Kamusul Alam, Şemseddin Sami; Kamusul Alamde Ziya Paşa maddesi. osmanlıcada Ziya Paşa ne demek, Ziya Paşa anlamı manası, Ziya Paşa osmanlıca nasıl yazılır. Osmanlıca sözlükte Ziya Paşa hakkında bilgi. Arapça Ziya Paşa ne demek. Arapça osmanlıca sözlük. Farsçada Ziya Paşa anlamı

Kamusul Alamde - ضيا پاشا Ziya Paşa maddesi. Şemseddin Sami, Kamusul Alam Ansiklopedisi

Ziya Paşa ~ ضيا پاشا güncel sözlüklerde anlamı:

ZiYA PAşA ::: (Mi: 1825 - 1880) İstanbul'da doğmuş ve Adana'da vali iken vefat etmiştir. İslâm-Türk hürriyet-perverlerinden olan Ziya Paşa, "zekâvette alemdar" bir şahsiyet olmasına rağmen, kâinatta cereyan eden hâdiselerin gaye ve hikmeti karşısında şaşırmış, bu sebebten ıztırab çekiyor. " Eyvah kimden kime şekvâ edeyim, ben dahi şaştım" diye feryad etmiştir. Yine kâinattaki İlâhi güzellik ve zahirde çirkin olarak gözüken, fakat neticesi hayır ve hikmetler dolu olan hadiseler karşısında da; Cenab-ı Hakk'ı tesbih ederek ruhunun feryadını dindirmeğe çalışmıştır.Yeni Osmanlılar Cemiyetine girmiş ve Namık Kemal ile 1876'da Paris'e hicret etmiştir. Zafernâme ve üç cildlik Harabât adlı -Divan edebiyatı şairlerinin seçme şiirlerini toplayan- kitabı vardır.

ziya paşa ::: (mi: 1825 - 1880) istanbul'da doğmuş ve adana'da vali iken vefat etmiştir , islam-türk hürriyet-perverlerinden olan ziya paşa , "zekavette alemdar" bir şahsiyet olmasına rağmen , kainatta cereyan eden hadiselerin gaye ve hikmeti karşısında şaşırmış , bu sebebten ıztırab çekiyor , " eyvah kimden kime şekva edeyim , ben dahi şaştım" diye feryad etmiştir , yine kainattaki ilahi güzellik ve zahirde çirkin olarak gözüken , fakat neticesi hayır ve hikmetler dolu olan hadiseler karşısında da; cenab-ı hakk'ı tesbih ederek ruhunun feryadını dindirmeğe çalışmıştır , yeni osmanlılar cemiyetine girmiş ve namık kemal ile 1876'da paris'e hicret etmiştir , zafername ve üç cildlik harabat adlı -divan edebiyatı şairlerinin seçme şiirlerini toplayan- kitabı vardır

ZİYA PAŞA :::

(Mi: 1825 - 1880) İstanbul'da doğmuş ve Adana'da vali iken vefat etmiştir. İslâm-Türk hürriyet-perverlerinden olan Ziya Paşa, "zekâvette alemdar" bir şahsiyet olmasına rağmen, kâinatta cereyan eden hâdiselerin gaye ve hikmeti karşısında şaşırmış, bu sebebten ıztırab çekiyor. " Eyvah kimden kime şekvâ edeyim, ben dahi şaştım" diye feryad etmiştir. Yine kâinattaki İlâhi güzellik ve zahirde çirkin olarak gözüken, fakat neticesi hayır ve hikmetler dolu olan hadiseler karşısında da; Cenab-ı Hakk'ı tesbih ederek

Diğer Osmanlıca Sözlüklerde: